DEMİR SÜLFAT

DEMİR SÜLFATGörünümü                             : Kristal halde kokusuz
Kimyasal Adı                         : ferrous sulphate, ferrous sulfate
Kimyasal Formülü                 : FeSO4 7H2O
Ambalaj Şekli                        : 50 Kğ çuvallarda
Tanımı ve Kullanım Alanları :

Arıtma proseslerinin kimyasal reaksiyonlarının en önemli parçası olan koagülasyon (pıhtılaştırma) aşamasında en yaygın kullanılan iki kimyasaldan biri Demir sülfattır. Yüksek verimli bir arıtma kimyasalıdır. Demir sülfatın çalışma aralığı atıksuyun bulanıklık vb. değerlerine bağlı olarak 5 – 10 pH aralığı olarak kabul edilir.

Demir Sülfat ülkemizde sanayi işlemleri sayesinde kolayca ulaşılabilecek bir kimyasaldır. En önemli özelliği geniş pH aralığında çalışmadır. Demir Sülfat atıksuyun niteliklerine dayalı olması haricinde 5-10 pH aralığında yüksek verim vermektedir.

Ülkemizde deşarj edilen atıksuların niteliğine bağlı olarak, atık su arıtma tesislerinin %85'inde demir sülfat ile verimli sonuçlar elde edilebilir

SODYUM SÜLFAT

SODYUM SÜLFATGörünümü             : Beyaz kristal katı toz
Kimyasal Adı         : Sodium sulfate, Thenardite, sal mirabilis, mirabilite
Kimyasal Formülü : Na2SO4
Ambalaj Şekli        : 50 kg. lık torbalarda
Kullanım Alanları  :

1.Kâğıt sanayinde selüloz yapımında elyafın pişirilmesinde kullanılan en önemli kimyasaldır.

2.Deterjan sektöründe % 25 oranında kullanılmaktadır. İçerisinde hiçbir toksik madde içermemesinden dolayı ve doğal pH değeri elde edilmesi bu sektörde oldukça büyük önem arz eder. Deterjan sektöründe dolgu maddesi olarak kullanılır.
3.Cam sanayinde cam hamurunun oluşumunda kullanılmaktadır. Cam üretiminde % 3 oranında sodyum sülfat tüketilmektedir.
4.Tekstil boyamada boyanın tekstil yüzeyine homojen bir şekilde geçmesini sağlamaktadır.
5.Kimya endüstrisinde potasyum sülfat, alüminyum sülfat, sodyum silikat, sodyum sülfür gibi kimyasalların eldesinde kullanılır

SODYUM PER SÜLFAT

SODYUM PER SÜLFATGörünümü             : Beyaz toz
Kimyasal Adı         : Sodium peroxydisulfate
Kimyasal Formülü : Na2S2O8
Ambalaj Şekli        : 25 Kg. çuvallarda
Kullanım Alanları  :

1. Akrilonitrilin polimerizasyonunda, genellikle alkali sülfitlerle birlikte poliakrilonitril elyaf üretiminde, monomerlerin, emülsiyon polimerizasyonunda.

2. Tekstil endüstrisinde yükseltgen olarak.
3. Kükürt boyaların oksidasyonunda.
4. Metal, fotoğraf, kozmetik sanayi kollarında.
5. Çeşitli kimyasal madde üretiminde.

SODYUM LİGNO SÜLFONAT

SODYUM LİGNO SÜLFONATKimyasal Adı                    : Sodium Lignosulphonate
Ambalaj Şekli                   : Bidonlarda, İbclerde, Dökme Tankerli
Kimyasal Formülü            : C9H10O2, C10H12O3, C11H14O4
Tanımı ve Kullanım Alanı :

Bitkilerde, hücre çeperi içerisinde bulunan lignin, selülozla birlikte bitkinin odunsu yapısını ve dayanıklılığını sağlar. Kâğıt yapımında kullanılmaz fakat kâğıt üretiminin yan ürünüdür. 2 ve 3 sınıf kâğıtlarda (teksir kâğıtları,saman kâğıt gibi sarı kâğıtlarda) bolca bulunur. Lignin zamanla bozunarak kağıdın ömrünü kısaltır.

Bitki dokularının birçoğu karbonhidratlar ve yabancı bileşenlere ilaveten lignin olarak isimlendirilen amorf ve polimer bir madde içerirler. Olgun ağaç dokusunda lignin miktarı % 18 ila % 38 arasında değişir.Lignin değişik oranlarda ot ve çimenlerde de bulunur. Canlı bitkilerde ligninin biyolojik rolü,hücre duvarının selüloz ve diğer karbonhidratlarıyla mükemmel bir direnç ve dayanıklılığa sahip bir doku meydana getirmektedir.Ligninle diğer iki grup doğal polimerler olan karbonhidratlar ve proteinlerin kimyasal özellikleri birbirlerinden oldukça farklıdır.

Devamını oku...

SODYUM Bİ SÜLFAT

SODYUM Bİ SÜLFATGörünümü             : Beyaz toz
Kimyasal Adı         : Sodium hydrogen sulfate
Kimyasal Formülü : NaHSO4
Ambalaj Şekli        : 25 kg. torbalarda.
Kullanım Alanları  :

Sodyum bi sülfat temelde pH düşürücü olarak kullanılır. Teknik seviye uygulamaları açısından, metal cilalama, temizlik ürünleri ve yüzme havuzları dahil olmak üzere etkin klorlama için suyun pH'nın düşürülmesinde kullanılır. Sodyum bisülfat ayrıca, evcil hayvan yemleri dahil olmak üzere bir yem katkısı olarak da genel kullanım için AAFCO tarafından onaylanmıştır. Kedilerde idrar taşlarını azaltmak için idrar asitlendirici olarak kullanılır. Gıda seviyesinde sodyum bi sülfat içecekler, gıda süslemeleri, soslar ve dolgu maddeleri dahil olmak üzere çok çeşitli gıda ürününce kullanılmaktadır. Et ve kümes hayvanları etinin işlenmesinde ve son dönemde taze kesilmiş ürünün kararmasını engellemekte kullanılmaktadır.

Mücevherat yapımında, sodyum bi sülfat ısıtmadan sonra oluşan oksidasyon katmanının temizlenmesi için kullanılan pek çok temizleyici solüsyonun temel içerik maddesidir

POTASYUM SÜLFAT

POTASYUM SÜLFATGörünümü                        : Beyaz Toz Halinde
Kimyasal Adı                    : Potassium Sulphate
Kimyasal Formülü            : K2SO4
Ambalaj Şekli                   : 25 Kg. çuvallarda
Kullanım alanı ve Tanımı :

En çok patates, tütün, sebze, meyve, turunçgiller, baklagiller, mısır, pamuk, şekerpancarı ve seralarda kullanılır. Yeterli potasyum sülfat verilmediğinde bitkilerin yapraklarında sarı ya da kırmızımsı kahverengi lekeler görülür. Sulu tarımda ve yağışlı bölgelerde potasyum noksanlığına sık rastlanır. Organik maddeler açısından fakir, kumlu topraklara potasyum sülfat verilmelidir. Asit özellikli olduğundan uzun yıllar sürekli kullanılması halinde topraktaki asitliği arttırır. Asit topraklarda kullanıldığında toprağa bir miktar kireçte verilmelidir. Bünyesinde ayrıca kükürt bulunduğundan bitkilerin kükürt ihtiyacını da karşılar.

POTASYUM PER SÜLFAT

POTASYUM PER SÜLFATGörünümü : Beyaz toz.
Kimyasal Adı : Potassium peroxydisulfate
Kimyasal Formülü : K2S2O8
Ambalaj Şekli : 25 kg. lık torbalarda
Kullanım alanı ve Tanımı:

1. Akrilonitrilin polimerizasyonunda, genellikle alkali sülfitlerle birlikte poliakrilonitril elyaf üretiminde, monomerlerin, emülsiyon polimerizasyonunda.

2. Tekstil endüstrisinde yükseltgen olarak.

3. Kükürt boyaların oksidasyonunda.

Devamını oku...

NİKEL SÜLFAT

NİKEL SÜLFATKimyasal Adı                    : Nickel(II) sulfate
Ambalaj Şekli                   : 25 Kg. çuvallarda
Kimyasal Formülü            : NiSO4
Tanımı ve Kullanım Alanı :

Birçok sanayi dalında bir nikel tuzunun elektrolitik ayrışmasıyla madenî parçalar nikelle kaplanır. Nikel kaplama yöntemi 1841′de Ruolz tarafından icat edilmişti. Nikelaj özellikle otomobillerin çelik parçalarının süslenmesinde ve ev âletlerinin yapımında kullanılır. Aşındırıcı ortamlara girecek bütün eşya için, kromajdan önce de genellikle nikelaj işlemine başvurulur.

İmitasyon takılar (Kolye, gerdanlık, küpe, bilezik, yüzük).
12 ayar üzerindeki altın ve gümüş takılarda nikel bulunmaz, daha düşüka ayarda altın ve beyaz altın içinde nikel katkısı bulunmaktadır)
Giysi aksesuarları (metal düğme, fermuar, iç çamaşır kopçası, kemer tokası, ...)

Devamını oku...

NAFTALİN SÜLFANAT

NAFTALİN SÜLFATKimyasal Adı : Naftalin sülfonik asit kondensasyon ürünü.
Ambalaj Şekli : 25 Kg. çuvallarda
Tanımı ve Kullanım Alanı :

Naftalin sülfanat, boyar maddeler ve pigmentler için çok etkili bir anyonik dağıtıcıdır. Düşük köpüklü özellik gösterir, iyi ısı stabilitesine sahiptir. Asit ve alkalilere karşı yüksek dirençlidir. Naftalin sülfanat, dispers boyaların dağıtıcıları için kullanılır ve ayrıca çeşitli boyaların dağıtıcı ve düzeyleme (düzleme) ajanı için kullanılır. Mükemmel boyama kabiliyeti sergiler. Naftalin sülfanat ayrıca ıslatıcılık geliştirme için iyidir.

Devamını oku...

MANGAN SÜLFAT

MANGAN SÜLFATKimyasal Adı                    : Manganous sulfate, monohydrate
Ambalaj Şekli                   : 25 Kg Çuvallarda
Kimyasal Formülü            : MnSO4.H2O
Tanımı ve Kullanım Alanı :

Mangan (II) sülfat, MnSO4 formüllü inorganik bileşiktir. Bu renksiz nemli katı ticari açıdan önemli bir mangan (II) tuzudur. 2005 yılında dünyada yaklaşık olarak 260M kg/y kadar üretildi. Mangan metalinin ve birçok kimyasal bileşiğin ön maddesidir. Mangan eksikliği olan topraklar bu tuzla düzeltilir.
Birçok metal sülfat gibi mangan sülfat da monohidrat, tetrahidrat, pentahidrat, heptahidrat gibi çeşitli hidratları oluşturur. Bunlardan en yaygın olanı monohidrattır. Bunların hepsi soluk pembe renklidir.

Vitrindeki Ürünler

 • Kalsiyum Hidroksit

  KALSİYUM HİDROKSİTKalsiyum hidroksit sönmemiş kirece su ilave edilmesiyle elde edilen kimyasal bileşiktir. Kristal beyaz renkli toz halde bulunur.

 • Baryum Klorür

  BARYUM KLORÜRBeyaz toz haldedir. Higroskopiktir. Baryum elementinin suda çözünebilen en önemli tuzlarındandır.

 • İzo Butanol

  İZO BUTANOL

  Alkol tipi yardımcı bir organik solventtir. Aromatik hidrokarbon solventlerle kombine edilerek; alkid-amino, akrilik amino sistemlerde ve nitroselüloz...

 • POLİ VİNİL ALKOL

  POLİ VİNİL ALKOLPolivinil alkol suda çözünür bir polimerdir. Bir polivinil esterinin (polivinil asetat) hidroliziyle hazırlanır.