FUMARİK ASİT

FUMARİK ASİTGörünümü             : Beyaz kristal malzeme
Kimyasal Adı         : 1,2-Ethylenedicarboxylic acid
Kimyasal Formülü : C4H4O4
Ambalaj Şekli        : 25 kg'lık torba
Kullanım Alanları  :

Doymamış dikarboksilli asitlerin en önemlilerinden biri olan fumarik asit aynı zamanda etilen dikarboksilli asit olarak da adlandırılır. E297 kodlu fumarik asit, sebze ve meyvelerin birçoğunda bulunan doğal bir asittir. Çoğunlukla mantarlarda ve ciğer otunda bulunur.

Ticari olarak üretimi ise, şeker fermantasyonu ve kimyasal sentezle yapılan fumarik asit, küçük prizmalar şeklinde kristallere sahiptir. Fumarik asit esterleri ilk kez 1950'de Alman kimyacı Schweckendiek tarafından sedef hastalığının tedavisinde kullanılmıştır. Fumaderm isimli fumarik asit türevinin kullanımı 1994 den beri Almanya’da yasaldır.

Fumarik asitin sudaki çözünürlüğü düşüktür. Nem absorplama hızı çok düşük olduğundan gıda sektöründe kullanımı yaygındır. Antioksidan özelliğe sahiptir ve organik asitler içinde en ekşi tada sahip olanıdır.

Kullanımı Alanları:

Birçok üründe yapısal dengeleyici ve asit olarak kullanılır.
Kabartma tozundaki asit kaynağı, fumarik asittir.
Nem tutma özelliği az olduğundan, toz gıda üretiminde kullanımı tercih edilir.
Gıdaların tadını değiştirmeden asitliği düzenleyici olarak kullanılabilmektedir.
Meyve suları, jelâtinli tatlılar, soğutulmuş bisküvi sistemleri, şaraplar, yeşil gıdalar ve balıkta koruyucu olarak sodyum benzoat kullanıldığında, fumarik asit de asitliği düzenlemek amacıyla tercih edilmektedir.

Çavdar ve ekşi hamur ekmeklerinde, kuru karışım aşamasında fumarik asitle hoş koku yoğunluğu ayarlanabilmektedir. Muffin tipi gıdalarda gözenek yapısını geliştirmektedir.

Birim başına daha fazla ekşilik sağladığından meyve suyu üretiminde de tercih edilmektedir. Nem almama özelliği sayesinde şekerlemelerin de ömrünü uzatmaktadır. Topaklanmayı önleyici olarak da sıkça kullanılır. Boya ve çabuk kuruyan mürekkeplerde koruyucu olarak kullanılan reçinelerin yapımında kullanılır.

Vitrindeki Ürünler

 • Kalsiyum Hidroksit

  KALSİYUM HİDROKSİTKalsiyum hidroksit sönmemiş kirece su ilave edilmesiyle elde edilen kimyasal bileşiktir. Kristal beyaz renkli toz halde bulunur.

 • Baryum Klorür

  BARYUM KLORÜRBeyaz toz haldedir. Higroskopiktir. Baryum elementinin suda çözünebilen en önemli tuzlarındandır.

 • İzo Butanol

  İZO BUTANOL

  Alkol tipi yardımcı bir organik solventtir. Aromatik hidrokarbon solventlerle kombine edilerek; alkid-amino, akrilik amino sistemlerde ve nitroselüloz...

 • POLİ VİNİL ALKOL

  POLİ VİNİL ALKOLPolivinil alkol suda çözünür bir polimerdir. Bir polivinil esterinin (polivinil asetat) hidroliziyle hazırlanır.