TRİ KALSİYUM FOSFAT

TRİ KALSİYUM FOSFATGörünümü : Beyaz kokusuz toz halde bulunur.
Kimyasal Adı : Kalsiyum ortofosfat, tertiary kalsiyum fosfat, tribasic calcium phosphate, kemik külü
Kimyasal Formülü : Ca3(PO4)2
Özellikleri : E 341(iii), 8.5 ile 9.0 arası gibi yüksek bir pH'a sahip olan trikalsiyum fosfat, herhangi bir korozif etkisi yoktur.
Ambalaj Şekli : 25 kg. lık torba
Kullanım Alanları :

1. Gıda ürünlerinin düşük maliyette kalsiyumca zenginleştirilmesi amaçlı da kullanılabilen tri kalsiyum fosfat; ayrıca absorbent ve gıdalarda topaklanmayı önleyici ve tamponlayıcı ajan olarak da görev yapmaktadır.

2. Kuru içecek karışımlarında yaygın bir şekilde kullanılan tri kalsiyum fosfat; bazı ürünlerde kabartma ajanı olarakta kullanım alanı bulmaktadır.
3. Sentetik tri kalsiyum fosfat; sofra tuzu, şeker, kabartma tozu, kek miksi ve diğer granüler gıdalara akışkanlığı artırmak amacıyla katılmaktadır.
4. Baharatlarda topaklanma önleyici olarak kullanılır.
5. Fosforik asit ve gübre üretiminin ana hammaddesidir. Gübrede akışkanlığı artırmak amacı ile kullanılmaktadır.
6. Tri kalsiyum fosfatın kaya ve kemiklerde bulunan mineral tuzu peynir üretiminde kullanılır.
7. Deterjanlarda ve fırıncılık ürünlerinde tamponlama görevi görmektedir.
8. Karışım yemler, mineral yemler, mineral bloklar ve lapa yem katkılarında kullanılması tavsiye edilen tri kalsiyum fosfat; tüm hayvan yemi türlerinde fosfor ve kalsiyum katkısı olarak kullanılmaktadır.
9. Toz ürünlerinin nakliyesini kolaylaştırmak amacıyla akışkan lubrikantı (% 2-3 düzeyinde) olarak kullanılmakta, diş macunu ve florosans ampullerin üretilmesinde, sytrene ve PVC polimerizasyonunda katkı maddesi olarak ve şeker değirmenlerinde, lif endüstrisinde ve yem sanayisinde görev almaktadır.
10. Tri kalsiyum fosfat porselen ve dişçi tozlarında da kullanılır.

Vitrindeki Ürünler

 • Kalsiyum Hidroksit

  KALSİYUM HİDROKSİTKalsiyum hidroksit sönmemiş kirece su ilave edilmesiyle elde edilen kimyasal bileşiktir. Kristal beyaz renkli toz halde bulunur.

 • Baryum Klorür

  BARYUM KLORÜRBeyaz toz haldedir. Higroskopiktir. Baryum elementinin suda çözünebilen en önemli tuzlarındandır.

 • İzo Butanol

  İZO BUTANOL

  Alkol tipi yardımcı bir organik solventtir. Aromatik hidrokarbon solventlerle kombine edilerek; alkid-amino, akrilik amino sistemlerde ve nitroselüloz...

 • POLİ VİNİL ALKOL

  POLİ VİNİL ALKOLPolivinil alkol suda çözünür bir polimerdir. Bir polivinil esterinin (polivinil asetat) hidroliziyle hazırlanır.